תחזית 10 ימים 

מזג האויר בברלין, חודש אחר חודש

בעוד הטמפרטורה השנתית ממוצעת בברלין עומדת על 18 מעלות, החודש הקר ביותר הוא ינואר עם ממוצע מקפיא למדי של מעלה אחת מתחת לאפס. החודש השמשי ביותר הוא יולי עם כתשע שעות שמש בממוצע מדי יום ואילו הגשום ביותר הוא יוני עם קצת יותר משבעים מ"מ גשם. הנה סקירה של מזג האויר בברלין חודש אחר חודש

ינואר

ברוכים הבאים לחורף הגרמני. חודש ינואר הוא החודש הקר ביותר בברלין עם ממוצע של מינוס מעלה. לאורך החודש נעות הטמפרטורות בעיקר בטווח שבין מינוס שלוש מעלות לפלוס שתי מעלות אבל כמובן שייתכנו גם ימים "קיצוניים" עם גלי קור שמורידים את הטמפרטורה נמוך יותר.

מבחינת גשם, כ-40 מילימטר צפויים בחודש זה, פחות או יותר שגרתי שכן בברלין הגשם יורד בכל 12 החודשים של השנה והכמויות הגדולות ביותר נרשמות דווקא ביולי. מה שמייחד את חודש ינואר גם מבחינה זאת היא ריבוי של ימי גשם (כ-15) כלומר סיכוי של חמישים אחוזים לימי גשם במהלך החופשה שלכם.

ברלין בינואר
Marcus Bleil cc by 2.0

רק שעתיים של שמש בממוצע ביום הופכות את ינואר לחודש די אפור, ובכל אופן פה ושם עשוי לצוץ יום "פחות קר" ו-"פחות מעונן".

פברואר

שיפור זעיר לעומת החודש הקודם. הטמפרטורה הממוצעת עולה ממינוס אחת למעלה מעל האפס. לאורך החודש נעות הטמפרטורות בין מינוס שתיים לארבע מעלות מעל האפס כשבימים שמפתיעים לטובה תוכלו ליהנות משש או שבע מעלות.

המשקעים בחודש פברואר מתמעטים לעומת ינואר וצפויים שלושה ימי גשם פחות בהשוואה לחודש הראשון של השנה. סך הכול כ-12 ימי של גשם וכמות ממוצעת של 34 מ"מ (בישראל כמות כזאת יכולה לרדת ביומיים, שלושה)

בעוד בישראל יום גשם יכול להסתכם בכמות יפה של משקעים, בברלין מדובר יותר בזרזוף או גשם קל. כמובן שיש גם סערות אבל בסיכום שנתי מה שיורד בישראל במשך החורף יורד בברלין בקושי לאורך ארבע העונות. במספרים מדובר בכ-570 מ"מ לשנה בברלין, כ-580 מ"מ לשנה בתל אביב (תחנת קרית שאול), 670 מ"מ בצפת ו-960 במצפה חורשים. במילים אחרות, ברלין לא יותר גשומה מישראל – לפחות לא מתל אביב וצפונה – אלא פשוט מטפטפת לה לאיטה

מרץ

איזה שיפור לעומת חודשי החורף. כבר אפשר לדבר בקול על המילה אביב כשהטמפרטורה בעיר מתייצבת בין אפס לשמונה מעלות. אמנם בלילות עדיין קפוא לעיתים אבל הימים יכולים להפתיע גם עם טמפרטורת מקסימום של עשר מעלות. ללא ספק הקלה משמעותית אחרי הכפור של העונה הקרה.

מבחינת גשם אין שינוי גדול בהשוואה לפברואר ובברלין יורדים קרוב לארבעים מילימטרים לאורך חודש זה. השינוי שבכל זאת מורגש קשור לשמש. מממוצע של שעתיים שמש ביום בלבד בחודש פברואר מבטיח מרץ הרבה יותר ימים יפים, עד חמש שעות שמשיות מדי יום.

אפשר להיות אופטימיים שכן מכאן והלאה ברלין צפויה להתחמם והימים יהיו בהירים ושמשיים יותר. השיא יגיע בחודשים מאי, יוני ויולי אבל לזה יש עוד זמן.

אפריל בברלין
Maria Morri CC BY 2.0

אפריל

מה אומרת לכם טמפרטורה של 13 מעלות במשך היום? אפשר כבר להתחיל להוריד את הבגדים המחממים שדרושים לברלין במשך חודשי החורף. אמנם הטמפרטורה הממוצעת עומדת על 9 מעלות וטמפרטורת המינימום יורדת עד 4 מעלות (די קר…) אבל לפחות בשעות הצהריים אפשר להביט אל השמש (6 שעות של שמיים בהירים בממוצע ביום) ולהיזכר כמה קר היה רק לפני חודש…

מבחינת גשמים אין שינוי גדול וגם החודש מדובר על כ-40 מילימטרים.

מאי

זהו זה. עכשיו אפשר לא רק לדבר על האביב אלא גם להתחיל לפנטז על ברלין בקיץ. הטמפרטורה החודש כבר מגיעה ל-19 מעלות (מעל האפס, כן?). כל כך הרבה ימים לאורך החורף הברלינאים דימיינו את הרגע הזה. טמפרטורת המינימום היא 9 מעלות בממוצע מה שאומר שהלילות והבקרים קרירים למדי. פה ושם אם יתמזל מזלכם תוכלו לקבל יום חריג עם טמפרטורה מעל 20 מעלות. איזה כיף.

האביב בברלין מגיע גם עם יותר גשם. החודש צפויים כ-55 מ"מ של גשם מה שאומר שהסיכוי שלכם גדל לא רק לתפוס צבע בשמש אלא גם להירטב.

שמונה שעות של שמש בממוצע ביום זה הכי גבוה שיש בברלין וכך צפוי להיות גם בחודשיים הבאים (יוני ויולי). תיהנו

יוני

קיץ בברלין. נכון, הישיבה לאורך נהר השפרה היא לא בדיוק כמו רביצה בחוף הילטון בתל אביב, לפחות מבחינת מזג האויר אבל ממוצע של 22 מעלות מקסימום וימים שיכולים להפתיע ולהעלות את הטמפרטורה גם מעל 25 מעלות זאת בהחלט חוויה נעימה.

התיירים הישראלים שהגיעו לברלין בחורף (או למרות החורף) ממשיכים להגיע בחודש יוני עם מבט של הקלה בעיניים שכן הקיץ בישראל כבר מגרד את השלושים מעלות ובואו לא נדבר על הלחות.

טמפרטורת מינימום של 12 מעלות אומרת שבכל זאת צריך לזכור שמדובר בברלין והערבים כמו גם שעות הבוקר המוקדמות יכולות להיות קרות למדי למי שרגיל למזג האויר הישראלי.

ברלין ביוני
Susanne Nilsson cc by 2.0

14 ימי גשם צפויים במהלך חודש יוני וזהו החודש הגשום ביותר בשנה כאן בברלין עם כ-70 מילימטרים של גשם. צפו לימים גשומים למדי במהלך החופשה הקיצית שלכם.

השילוב בין שעות שמש רבות (כשמונה שעות ליום בממוצע במהלך החודש) וגשם צונן הם בהחלט סוג של חוויה לתייר הישראלי אבל גם לתיירים רבים מכל העולם שנוהרים לברלין בקיץ, כמו שתוכלו לגלות בעצמכם כשתנחתו.

יולי אוגוסט

לא במקרה אנחנו מצרפים את שני החודשים האלה שכן ממש כמו בשיר של שלמה ארצי גם כאן בברלין מדובר בחודשיים שהולכים יחד. בזמן שבישראל ובעיקר באיזור החוף כולם נמסים לאיטם ולא מאמינים שיכול להיות כל כך חם ביולי-אוגוסט, בברלין טמפרטורת המקסימום הממוצעת מגיעה ל-23 מעלות (נעים לאללה) והמינימום ל-13 מעלות.

גלי חום של 28 או 30 מעלות ואפילו מעבר הם עניין שבשגרה כך שיש סיכוי טוב שבמהלך החופשה שלכם תיתקלו במזג אויר מוכר מהארץ. ההבדל הוא כמובן שלקראת הלילה יתקרר וייעשה נעים בדרך כלל. נדיר שגל חום קיצוני ישרור למשך יותר מיממה או שתיים.

בין יולי לאוגוסט בברלין יש בעצם הבדל אחד משמעותי וזה כמות הגשם. בעוד חודש יולי מציע הרבה פחות ממטרים מהחודש שקדם לו, אוגוסט שוב מחזיר את הכבוד למד המילימטרים ובממוצע יורדים בו כ-60 מילימטרים (ביולי רק כ-45 מילימטרים).

מבחינת שעות השמש ביולי תוכלו לצפות לתשע שעות שמש בממוצע ובאוגוסט לשמונה. בכל זאת, ספטמבר כבר בפתח…

ספטמבר

תחושת הקיץ בברלין עשויה להסתיים במהירות אכזרית. אמנם בחודש ספטמבר תוכלו עדיין ליהנות ממזג אויר מעולה בשביל החופשה שלכם, ובכל זאת תרגישו בוודאי שהימים הולכים ומתקררים. הטמפרטורה המקסימלית הממוצעת לחודש ספטמבר בברלין יורדת מתחת לעשרים מעלות והמינימלית מגיעה ל-10 מעלות.

ספטמבר בברלין
Cristian Bortes cc by 2.0

הטמפרטורה הממוצעת החודש היא 15 מעלות. זה כבר לא קיץ אבל עדיין לא אפור מספיק בשביל להתחיל ולדבר על החורף.

13 ימי גשם צפויים במהלך החודש, כלומר סיכוי של כ-30% לתפוס יום גשום. זה נכון למרבית חודשי השנה בברלין למעט נובמבר, דצמבר ינואר בהם הסיכוי עולה (כ-15 עד 16 ימי גשם בממוצע).

אוקטובר

סתיו בברלין. טמפרטורות שנעות בין שש ל-13 מעלות הן לא הבטחה גדולה למי שאוהב את החופשה שלו חמה ושמשית.

לצד חודש פברואר, אוקטובר הוא החודש עם הכי פחות משקעים, רק 36 מילימטרים בממוצע. 12 ימי גשם חודשיים הם עוד בשורה טובה למי שמעדיף לטייל בלי מטרייה צמודה. מבחינת שמש תוכלו לצפות ללא יותר מארבע שעות של שמיים בהירים בממוצע, ליום.

נובמבר

הקיץ כבר נראה רחוק כמו שברלין רחוקה מתל אביב. חודש אחד לפני שמסתיימת השנה הנוצרית מראה מד הטמפרטורות בעיר לא יותר משבע מעלות בשעות הצהריים. בלילה הטמפרטורה יורדת לשתי מעלות, אבל עדיין אנחנו מעל האפס.

15 ימי גשם וקרוב לחמישים מילימטרים נרשמים בממוצע בתקופה זאת של השנה. רק שעתיים שמשיות מדי יום הן דרך אחרת לומר שרוב הזמן תראו את השמיים מעליכם מעוננים.

ברלין בדצמבר
priceyeah cc by 2.0

דצמבר

השנה נגמרת עם הרבה אורות ברחובות של ברלין ובהתאם גם אווירה של חורף אמיתי. הטמפרטורות יורדות בלילה גם מתחת לאפס ועולות ביום עד ל… שלוש מעלות בלבד. פה ושם תתפסו יום מעט חמים יותר אבל גם ימים קרים יותר עם טמפרטורה שצוללת עמוק מתחת לאפס אפשריים.

50 מילימטרים של משקעים ושעה אחת של שמש זה מה שחודש דצמבר מבטיח לישראלים שמגיעים לעיר ולאלה שגרים בה דרך קבע. ינואר הוא אולי החודש הקר ביותר אבל דצמבר הוא החשוך ביותר.


חנות ברלין היום

המלצות ברלין

טיול בברלין

מסלול סיור: קרויצברג

מאת מיכל בן ארי מנור לשכונת קרויצברג הגענו, חברתי טלי ואני, ביום האחרון לטיול בברלין, כאשר אנחנו מרחפות על ענן ההתאהבות בעיר, לאחר חצי בוקר בו בילינו בפארק מאואר והתלהבנו מזמר חתיך כמו ילדות בנות...
שוקולד בברלין

עד ליורו האחרון. ארבעה ימים של קניות מטורפות בברלין

מוזיאונים? ביקור ברייכסטאג? שער ברנדנבורג? עבור לא מעט ישראלים ברלין היא רק עוד יעד לקניות - זול יותר בהשוואה ללונדון, פריז ורומא. אז נכון, יש פה חתיכה של היסטוריה שזועקת מכל פינה אבל מה...
פרימרק ברלין

'ברלין? עיר אובר-רייטד, משעממת רצח, חוץ מקניות אין פה מה לעשות…'

אז מה חושבים הישראלים על ברלין? גולשת בשם ספיר כתבה אתמול בקבוצת הפייסבוק הפופולרית 'חו"ל זה כאן' שהיא נמצאת בברלין עם בן זוגה וכי אין להם ממש מה לעשות בעיר. "...מקומות בילוי אין פה ממש,...
ברלין ואנזה

נפתחה עונת הרחצה בברלין. טמפרטורת המים, 11 מעלות

רשת RBB דיווחה אתמול בחגיגיות כי באגם ואנזה (דרום מערב העיר) נפתחה כמו בברלין כולה עונת הרחצה. אמצע חודש אפריל הוא זמן טוב לצאת מהבתים ולנפוש בחופים ובאגמים אלא לישראלים ולמען האמת גם לגרמנים...
תערוכת הגנים בברלין

אז מה נעשה בתערוכת הגנים הבינלאומית בברלין?

אתמול (חמישי) נפתחה תערוכת הגנים הבינלאומית הידועה גם בכינוי הקצר IGA במרצאן, ברלין. הנה כמה אטרקציות שמחכות לכם בתור המתחם הענקי שמשתרע על שטח השווה בגודלו ל-140 מגרשי כדורגל. התערוכה תימשך לאורך האביב, הקיץ...

חדשות מקומיות

חצי מרתון ברלין

חצי מרתון ברלין: אלה שיבושי התנועה הצפויים מחר

מחר (ראשון) יוזנקו יותר מ-34,000 רצים במסגרת אירוע חצי המרתון ה-37 של העיר. הרצים וגם אלה שיבחרו במקצה המיוחד של החלקה על גלגיליות יגמעו את המסלול שאורכו כמעט 22 קילומטרים לאורך נקודות ציון מוכרות...
איסלאם קיצוני בברלין

פייסבוק לא סוגרת לפי שעה את הדף של מסגד Fussilet 33

רדיו ברלין ברנדנבורג מדווח היום כי למרות פנייה רשמית מצד רשויות מוסמכות בברלין לאנשי פייסבוק, עד כה לא נענתה הרשת החברתית לבקשה למחוק את הדף של מסגד Fussilet 33. מסגד Fussilet 33 בשכונת מואביט שימש כמקום...
ביומטרי ברלין

בקרוב: זיהוי ביומטרי בתחנת Südkreuz בברלין. צפי להתרחבות הניסוי בהמשך

חדשות לא מאוד טובות לחובבי הפרטיות. דווקא בברלין שבה, כמו ביתר ערי גרמניה, נושא זכויות הפרט זוכה לעדיפות עליונה החל ניסוי שבו יופעלו מגוון של אמצעי זיהוי דיגיטלי על עוברי אורח שישתמשו בשירותי תחנת Sudkreuz.  תחנת...
שביתה בברלין

טגל ושונפלד: השביתה הבאה כבר באוויר. הפעם לא תינתן כל התראה מוקדמת

הבוקר מסתיימת השביתה האחרונה עד כה בסדרה של השבתות ועיצומים שעורכים צוותי הקרקע בשני נמלי התעופה של ברלין, טגל ושונפלד. מה שהחל בחודש פברואר עם שתי השבתות למשך מספר שעות והמשיך לעיצומים דומים בסוף...
video

דוב הקוטב פריץ מת בגן החיות של ברלין

רק לפני ארבעה חודשים חגגה ברלין את לידתו של דוב קוטב בגן החיות הגדול בעיר. גם שם ניתן ליצור החמוד, פריץ. אלא שאמש נודע כי פריץ מת בכלוב שלו כאן בברלין.

מצלמות מזג אויר בברלין

Alexanderplatz, מצלמה הממוקמת מעל בניין הוצאה לאור ופונה לכיוון אלכסנדרפלאץ

.Rotes Rathaus, מצלמה בגובה 60 מטרים הממוקמת בקצה המגדל של הרוטס ראהאוז, הלא הוא מושבו של הסנאט של ברלין ושל הבורגרמייסטר.

RBB frensehzentrum, מצלמה על גג בנין מרכז השידור הטלווזיוני של RBB נותנת מבט מצוין על העיר מגבוה. המצלמה מתכווננת ועשויה להציג זוויות שונות של העיר.

קניות

אדידס באמזון

10 הפריטים הנמכרים ביותר של אדידס באמזון גרמניה

בגלל הגודל, בגלל המצוינות, בגלל המוניטין. נעלי אדידס הם כיום מותג נעלי הספורט השני בגודלו בעולם והראשון באירופה. באמזון גרמניה תוכלו לצפות במאות דגמים...

ברלין היום